Podatek od dywidendy: najważniejsze informacje dla inwestorów

Dla osób inwestujących w spółki koniec roku kalendarzowego to ważny czas. Właśnie wtedy odbywają się walne zgromadzenia. Jednym z ich celów jest obliczenie wypracowanych przez spółkę zysków i ustalenie, jaki procent zostanie przekazany akcjonariuszom.

Początkujący inwestorzy mogą mieć jednak spore problemy ze związanymi z wypłatą dywidend formalnościami. Jednym z najczęściej zadawanych przez nich pytań jest to dotyczące ich opodatkowania. W nowym artykule wyjaśniamy, ile wynosi podatek od dywidend i jakie są zasady jego naliczania.

Podatek od dywidend – kto rozlicza się z US?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku podatku od dywidendy rozliczenie z urzędem skarbowym nie należy do obowiązków inwestora. Zgodnie z polskim prawem to spółka jest zobowiązana do przekazania odpowiedniej kwoty do właściwego urzędu. Co ważne, wraz z pieniędzmi do US powinny trafić informacje pozwalające na identyfikację celu pobrania podatku. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://pragmago.pl/porada/jak-rozliczyc-podatek-od-dywidendy-i-kiedy-nastepuje-wyplata/.

Podatek od dywidend – do kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem?

Spółka musi rozliczyć się z fiskusem w określonym terminie. Ten uzależniony jest od osobowości prawnej akcjonariusza. W tym przypadku stosuje się zasadę mówiącą, że jeżeli odbiorcą jest osoba prawna, pieniądze muszą trafić do urzędu skarbowego najpóźniej siedem dni od momentu wypłaty dywidendy. Termin wydłuża się jednak, jeśli procent od zysków jest przekazywany osobie fizycznej. Wówczas spółka ma dwadzieścia dni na odprowadzenie podatku.

Ważny jest też moment wypłaty dywidendy. Zgodnie z prawem może ona nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego podczas walnego zgromadzenia. Dokument ten jest oficjalnym źródłem informacji na temat wysokości zysków wypracowanych przez spółkę. Wcześniejsza wypłata dywidendy byłaby niemożliwa do rozliczenia. Na zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółka ma sześć miesięcy od dnia bilansowego. Jako że w wielu spółkach rok rozliczeniowy pokrywa się z rokiem bilansowym, moment ten zwykle wypada 30 czerwca.

Podatek od dywidend – stawki i zwolnienia

Kolejne ważne z punktu widzenia inwestora zagadnienie dotyczy wysokości podatku od dywidendy. W Polsce jego stawka jest stała i wynosi 19 proc. Podstawą do obliczenia podatku jest cała kwota wypłaconej dywidendy. Jest to podatek ryczałtowy i jego wysokość nie zmienia się w zależności od np. ulg.

Możliwość zwolnienia z podatku od dywidendy dotyczy jedynie akcjonariuszy będących płatnikami CIT. By z niej skorzystać, firma musi spełniać następujące warunki:

  • być podatnikiem CIT w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  • siedziba spółki wypłacającej dywidendę musi znajdować się w Polsce;
  • być akcjonariuszem spółki przez co najmniej 24 miesiące w okresie poprzedzającym jej wypłacenie;
  • posiadać przynajmniej 10 proc. akcji danej spółki;
  • nie korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od całości swoich dochodów.

Zrozumienie mechanizmu naliczania podatku od dywidend, terminów jego odprowadzenia oraz obowiązków związanych z jego przekazaniem do urzędu skarbowego jest istotne dla zarówno dla spółek wypłacających dywidendy, jak i dla ich udziałowców czy akcjonariuszy. Płatnicy dywidend powinni znać obowiązujące przepisy – tak, by zagwarantować terminowe i prawidłowe rozliczenia.

 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz